Büyük Balkan Turu Amsterdam  

BALKAN TUR PROGRAMI:
15 temmuz 2019 çıkışlı(8 gece)
465 Euro kişi başı..
1.GÜN: (BULDAN-KAPIKULE-SOFYA-ÜSKÜP)siz değerli konuklarımız ile belirlenen noktadan alarak seyahatimize başlıyoruz. Yolda uygun molalarla, Ayvalık ve Edremit üzerinden, Çanakkale-Eceabat veya Lapseki-Gelibolu hattını kullanarak karşıya geçiyoruz. Sabah saatlerindeKapıkule Sınır Kapısı nda oluyor, pasaport ve gümrük işlemlerini takiben SOFYA ya hareket ediyoruz.Sabah kahvaltımızı uygun bir tesiste aldıktan sonra, BULGARİSTANbaşkenti, SOFYA ya ulaşıyoruz.Panoramik olarak kenti tanımamızı takiben, şehir merkezinde Aleksander Nevski Meydanına ulaşıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ün Sofya da askeri ataşelik yaptığı dönemde Yeniçeri kıyafetiyle katıldığı balonun düzenlendiği Orduevi Rus Kilisesini, ülkenin başkentinde bulunan Parlamento ve Elçilikler gibi resmi binalarını, bugün Arkeoloji Müzesi olarak faaliyet gösteren Mahmut Paşa Camii ve Roma dönemi Serdica kentinin kalıntılarını ilgili anlatımlar eşliğinde görerek, şehrin merkezi meydanı olan Nezavisimost (Bağımsızlık) Meydanı ulaşıyoruz.Banyabaşı Camii Avrupa nın, Sveta Sofya Anıtı, Sveta Nedelya Kilisesi Aziz George Kilisesini (Rotonda), görerek turumuzu tamamlıyor ve kentin İstiklal Caddesi ne benzer modern mağazaları ve kafeleriyle ünlü Vitoşa Caddesi nde gezinti, öğle yemeği ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Daha sonra, ÜSKÜP e hareket ediyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerimizin sonrasında, YAHYA KEMAL in şehri,MAKEDONYa nın başkenti ÜSKÜP e varıyoruz.Kentin ana meydan ve bulvarlarını,Üsküp 2014 Projesi çerçevesinde yapılan sayısız heykel ve neoklasik binaları görerek yapacağımız panoramik turun ardından, Üsküp Kalesi önünden yürüyüş turumuza başlıyoruz. Önce Mustafa Paşa Camii, Arasta Camii, Sulu Han, Murat Paşa Camii ve Çifte Hamamı görerek Eski Türk Çarşısı nda serbest zaman veriyoruz.Serbest zamanın ardından, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü gibi Osmanlı eserleriyle turumuza devam ediyor ve Makedonya Meydanı nda, Makedon tarihinin önemli kişilerine ait birçok heykelle birlikte, Çar Samuil, Jüstinyen II. Philip, Kraliçe Olympia, B. İskender Heykelleri, Rahibe Teresa Anı Evi ni görerek, turumuzun sonunda otelimize yerleşiyoruz.

2.GÜN: (ÜSKÜP- BELGRAD)Sabah kahvaltımızı aldıktan sonra ÜSKÜP ten ayrılıyor ve SIRBİSTAN ın ovalık bölümünde kurulu tarıma yönelik organizasyonlarıyla dikkat çeken köylerini görerek, Sırbistan ın başkenti BELGRAD a ulaşıyoruz. Sırpçada beyaz şehir anlamına gelen Belgrad. Diğer birçok önemli yapının yanı sıra 1999 NATO bombardımanında yıkıldığı haliyle duran Genel Kurmay Binaları, Sırbistan Parlamentosu, Eski Saray, Terazi Çeşmesi, Cumhuriyet Meydanı, Ulusal Müze ve Milli Tiyatro görülerek yapılacak panoramik şehir turumuzun ardından, yürüyüş turumuza başlıyoruz. Öğrenci Meydanından başlayacağımız turumuzda Bayraklı Camii Belgrad Kalesi Surları, Leopold ve Despot Kapıları, Kale Meydanı, Tuna ve Sava Nehirlerinin birleştiği noktada bulunanBüyük Savaş Adası, Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi, Damat Ali Paşa Türbesi, İstanbul Kapısı, Turumuzun sonunda,Belgrad ın en canlı caddesi olan Knez Mihailova Caddesi nde serbest zaman veriyoruz. Programımızı tamamlayarak otelimize yerleşiyoruz.

3.GÜN: Belgrad ayrılarak BOSNA-HERSEK in başkenti SARAYBOSNA ya ulaşıyoruz. İki asır boyunca Balkanlar ın kültür başkentliğini yapan, 1914 te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı nın çıktığı yer olan SARAYBOSNA barındırdığı dini çeşitliliği ile Avrupa nın Kudüs ü kabul edilir.1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna da, önce;Sebil Çeşmesi, Bursa Bedesteni, Baş Çarşı Camii, görüp ilerleyerek, Başçarşı da ki gezintimizle turumuza devam ediyoruz. Tarihi Osmanlı Hanı olan Morica Han Kanuni Sultan Süleyman ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey Camii, Sinagog, Bedesteni görüyoruz ve Ferhadiye Caddesi ne giriş yapıyoruz. Burada, Ferhadiye Camii ve Avusturya mimari tarzında olan binaları görüp, İsa nın Kalbi Katedrali önünde, yolda bulunan Bosna Gülü veya Kanlı Gül olarak tabir edilen simgeler hakkında rehberimizden bilgileri alıp, bağımsızlık sembolü Sönmeyen Ateş i görmeye gidiyoruz. Devamında, alışveriş için vereceğimiz serbest zamanda ve bu esnada Boşnak Böreğini de tatma şansınada sahip olacaksınız. Daha sonra, 1914 te Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü ve Bosna Savaşı nda günlerce yanan milyonlarca el yazması eserin yok edildiği Eski Kütüphane, gezilerimizi tamamlayarak, otelimize yerleşiyoruz.

4.GÜN: MOSTARA doğru yol alıyoruz. Burada, Neretva Nehri üzerinde bulunan, 1557 de Mimar Sinan ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin in inşa ettiğİ, ancak Hırvat topçu ateşiyle yıkılan daha sonra 2004 te Türkiye nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi nde bulunan ve kendinizi tarihin içinde hissedeceğiniz Mostar Köprüsü, Mehmed Paşa Camii, Eski Hamamı geziyoruz ve Kuyumcular Çarşısı nda serbest zaman veriyoruz. Ardından, Avrupa nın en hızlı su çıkış kaynağına sahip olan, Buna Nehri nin kenarındaKİ SARI SALTUK TEKKESİ ni< (Alperen Tekkesi)görmek üzere BLAGAJ a hareket ediyoruz.1465 de Osmanlıların eline geçtikten sonra muhteşem bir doğaya sahip, bu bölgede kurulan tekke Bosna nın yerel halkı olan Boşnakların (Bosniak) hızla Müslümanlığı seçmesinde çok önemli bir rol oynamıştır Buradaki etkileyici gezimizden sonra otobüsümüzden, rehberimizin bilgilendirmeleriyle panoramik olarak POÇİTEL Köyü nü görüp, TREBİNJE ye hareket ediyoruz. Otelimize yerleşip akşam yemeğimizi aldıktan sonra; HIRVATİSTAN ın incisi, italyanca adı Ragusa olan, Adriyatik in en eski ticaret limanlarından, ortaçağdan kalma tarihi eserleri ile büyüleyici bir şehir olan DUBROVNİK e geçiyoruz. Buradaki gece turumuza, UNESCO Dünya Mirası Listesi ne dâhil olan Eski Şehir gezisi ile başlıyoruz Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic in Heykeli, Tarihi Çeşme ve Limanı görerek, otelimize geri dönüyoruz.

5.GÜN: Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra,Balkanların en sakin, en yeşil ve en güzel ülkelerinden biri olan KARADAĞ a hareket ediyoruz. Göz alabildiğine uzanan doğal güzellikleri, yüzyıllara meydan okuyan tarihi ile etkileyici KARADAĞ da, tarih boyunca coğrafi şartlarından dolayı Osmanlılar tarafından ele geçirilemeyen KOTOR a ulaşıyoruz. Deniz Kapısı ndan, Mareşal Tito nun ünlü sözünün yazıldığı kapıdan geçerek, Eski Şehir e (Stari Grad); giriyoruz. Utanç Meydanı, Silah Meydanı, Tarihi Saat Kulesi, Rektör Sarayı, Beskuça, Pima Palata, Aziz Tripun Katedrali, Grigurina Palata, Aziz Luka Kilisesi, Müzik Okulu, ve Aziz Nicola ile Klara Kiliseleri ni, rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Kısa bir yolculuk ile Trsteno Koyu nun eşsiz manzarası eşliğinde, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar ın en ünlü tatil merkezlerinden BUDVA bizi karşılıyor.. Otobüsümüzden inip, kısa bir yürüyüş parkuru sonrasında, Eski Şehri görmek ve plaj bölgesinde kahve keyfi yapmak için serbest zaman veriyoruz. Sonrasında, St. Stefan Adası nın muhteşem manzarasında fotoğraf molası veriyoruz.

6.GÜN: Sabah kahvaltımızı otelimizde alarak, KOSOVA Sınır Kapısı na ulaşıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerimizi yaparak, Şar Dağı nın kuzey eteklerinde dağlar arasındaki konumu ve klasik mimarisi ile tam bir Osmanlı kenti görünümüne sahip KOSOVA nın en popüler şehri PRİZREN e varıyoruz. Buradaki turumuzda, Sinan Paşa Camii, Meryemana Kilisesi, Halveti Tekkesi, Mehmet Paşa Camii ve Hamamı ve Taşköprü görülecek yerler arasındadır. Kentin sempatik çarşısında verilecek serbest zamanı takiben şehirden ayrılıyor ve ülkenin başkenti PRİŞTİNE güzergahından ilerleyerek, MAKEDON sınır kapısına ulaşıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerimizi yaparak, TETOVA-GOSTİVAR yolunu takip ederek,MAKEDONYA nın muazzam güzellikteki OHRİD şehrine ulaşıyoruz. Doğal güzelliğiylede göz kamaştıran,Unesco nun Kültür Mirası Listesi ndeki bu güzel şehirde konaklamamızı yapıyoruz.

7.GÜN: Sabah kahvaltımızı otelimizde alarak, OHRİD turumuza başlıyoruz. Önce, büyüleyici bir tablo görüntüsündeki Mavi İnci adıyla bilinen OHRİD GÖLÜ nde (isteğe bağlı) tekne turu yapıyoruz. Ardından, Osmanlı nın Balkanlar da ki önemli üslerinden biri olmuş , Ohridlilerin Tanrı cenneti çamurdan yaparken, bir parça kopup Ohrid in üzerine düşmüş tanımlaması ile ünlü tarihi OHRİD şehrinde yürüyüş turumuza başlıyoruz. Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, Ayasofya Kilisesi, Kiril Alfabesini bulan Kiril ve Methodi kardeşlerinin heykelleri,; Asırlık Çınar Ağacı, Ali Paşa Camii, Halvetiye Tekkesi, Türk Çarşısı nı geziyor ve meşhur sedef - inci takılardan alışverişler yapıyoruz.Bu güzel şehirden ayrılarak,yol güzergahında II. Abdülhamid in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi nin öncülerinden Niyazi Bey in memleketi olan RESNE ye uğruyoruz. Resne li Niyazi nin Sarayı nı panoramik olarak görüyor ve Balkanlar ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya nın tarih ve kültür cenneti MANASTIR(Bitola) hareket ediyoruz. ATATÜRK ün okuduğu Askeri İdadi yi (Askeri Lise) ziyaret ederek,Şirok Sokakta Osmanlı dan kalaN Orduevi Eleni nin Evi, Saat Kulesi, Pekmez Meydanı, İshakiye Camii, Yeni Camii gibi yapı ve eserleri göreceğimiz yürüyüş turumuzu, ünlü türküye ilham olan havuz ve çeşmeyi görerek, serbest zaman veriyoruz. Buradan, SELANİK doğru yol alarak, otelimize yerleşiyoruz.

8.GÜN: Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra, SELANİK te turumuza başlıyoruz. Rotonda, Zafer Kemeri, Beyaz Kule, Hamza Bey Camii ve Bedesteni, Büyük İskender Heykeli, Venizelos Heykeli Ve Aristoteles Meydanı görülerek, kentin sembol yapısı olan Beyaz Kulede fotoğraf molası veriyoruz.Atatürk ün Evi ni ziyaret ediyoruz. Buradan>KAVALA ya geçiyoruz. KAVALA da, panoramik tur esnasında, Kanuni nin yaptırmış olduğu Su Kemerleri, Liman, İbrahim Paşa Camii, (St. Nichololas Kilisesi) İmarethane görülecek yerler arasında... Daha sonra, meşhur Kavala kurabiyesi alışverişimizi yapmak üzere Kavala Kurabiyecisine gidiyoruz. Güzel ve keyifli bir gezi sonrasında, İpsala Sınır Kapısı na hareket ediyoruz.Gümrük işlemlerinin sonrasında Keşan-Gelibolu-Çanakkale yolu üzerinden sınırdaki yoğunluğa bağlı olarak, gece yarısından sonra BULDAN A ulaşıyoruz.

  • Tur Süresi : Haftalık
  • Başlangıç Tarihi : 15-07-2019
  • Bitiş Tarihi : 23-07-2019
  • Yetişkin Fiyatı : 465 €
  • Çocuk Fiyatı : 232.5 €
  • Bebek Fiyatı : 0 €

Tur Konumu

YURTDIŞI
Büyük Balkan Turu
465 € HAFTALIK
DETAYLAR
YURTDIŞI Trabzon
YURTDIŞI
YURTDIŞI Rize

GİRİŞ YAP

Üye Ol